Unieke geologische waarde van de berg in de kijker

Gepubliceerd op  woensdag 15 januari 2025

Beslissing gemeenteraad 14 januari 2025

Op de top van de heuvel bij de watertoren komt een groene zithoek, omringd door infoborden die de unieke geologische waarde van de 'berg' belichten.

Met de kennis over de geologische grondlagen op de berg is het mogelijk om te laten zien hoe de omgeving er vijf tot zeven miljoen jaar geleden uitzag. De infoborden zullen die fascinerende geschiedenis tonen. Zo krijgt de bijzondere locatie bij de watertoren in het Bergbos er een extra hoekje bij om te ontspannen en tegelijk iets bij te leren.

IOED Berg en Nete en Rivierenland onderzochten het project, gaven positief advies en werkten samen met het lokale bestuur en het Sint-Lambertusinstituut een voorstel uit. Leerlingen van die school zullen de infoborden en de zitbanken maken.

Pidpa, die eigenaar is van de watertoren en de grond waar die op staat, stelt een deel van het perceel ter beschikking.

Lang werd gedacht dat de toplaag van de heuvel bij de Diest-formatie hoorde, net als de Hagelandse heuvels. Recenter onderzoek laat zien dat het om de Kasterlee-formatie gaat, een jongere laag van ongeveer 6 miljoen jaar oud. 

Een grindlaag in de Heistse 'berg' was daarvoor het bewijs. Die laat zien dat de zee toen die opnieuw het land binnendrong, het groene Diest-zand wegsleet en een zandbarrière van geel-wit zand achterliet, een beetje vergelijkbaar met de huidige Waddeneilanden.

Dat betekent dat de Heistse en Beerzelse getuigeheuvels jonger zijn dan gedacht en verschillen van de Hagelandse heuvels.